טיפול קוגניטיבי התנהגותי

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

זהו טיפול שמטרתו לסייע לקליינט להקל ולפתור בעיות וקשיים רגשיים (דיכאון, חרדות, גיל ההתבגרות), קשיים התנהגותיים (הרגלים לא רצויים, התנהגויות התמכרותיות) וקשיים מחשבתיים (דימוי עצמי נמוך, מחשבות טורדניות, קבלת החלטות). שלושת המרכיבים (רגשות, מחשבות והתנהגויות) קשורים האחד בשני ומשפיעים אחד על השני. הגל השלישי של ה CBT הביא איתו זווית הסתכלות חדשה ושונה ביחס למטרות הטיפול ולכלים שאנו משתמשים בהם. בגל השלישי אנחנו נוהגים לומר שמטרת הטיפול אינה "להרגיש טוב אא להיות טוב בלהרגיש". כלומר ללמוד לתת מקום לכל מנעד הרגשות האנושיים מבלי להימנע מחוויות רגשיות לא נעימות. הפוקוס הינו על החתירה לעבר מה שחשוב לאדם, לעבר החיים שאני רוצה להתקין לעצמי. 

הטיפול סובב את הגורמים הללו ונעשה באווירה פתוחה, אופטימית וחיובית עם אמונה רבה בכוחות האדם לחולל שינויים ולסגל דרכי התמודדות יעילות עם הגורמים המרחיקים אותי מהחיים אותם אני מבקש לעצמי.

הגישה מבוססת על ראיות והמחקרים הרבים מעידים על יעילותה ולכן הפכה להיות המקובלת והמומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי לטיפול במספר רב של קשיים ובעיות.

מאפייני הגישה העיקריים:

טיפול ממוקד קצר מועד: בחלק הראשון של הטיפול מתקיימת הערכה והגדרה של הקושי / הבעיה שאיתה רוצים להתמודד ומוגדרות מטרות ברורות ומדידות. הטיפול כולו מתמקד בדרכים להשגת המטרה שהוגדרה.

מדיד: לאורך כל הטיפול מתקיימת הערכת התקדמות ובחינת העמידה במטרות שהוצבו.

מערכת יחסים: בנויה על שיתוף פעולה, אמון, כבוד והדדיות. (המטפל אינו " יודע כל " ולכן אינו נמצא בעמדה היררכית כלפי הקליינט).

השינוי המבוקש: התהליך הטיפולי כולל משימות משבוע לשבוע. כדי להצליח חייב הקליינט לפעול באופן אקטיבי לעבר השגת המטרות שהוגדרו עם המטפל.

שקט ילדים – עכשיו יורים!

הרבה הורים שואלים את עצמם מה להגיד לילדיהם? איך לתווך להם את המציאות …

חרדה חברתית

סרט מצויין על חרדה חברתית    

כמה מילים וסרט על דכאון וחרדה

דיכאון הוא אחד מהקשיים הנפוצים ביותר בתחום הנפש. הארכת תוחלת החיים …